اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی
اختلال دوقطبی از جمله اختلال های خلقی و رفتاری می باشد . اختلال دوقطبی یکی از اختلال هایی است که به محض تشخیص باید به سرعت تحت درمان و کنترل قرار گیرد

. در غیر اینصورت پیشرفت اختلال دوقطبی بسیار سریع بوده و اگر درمان و کنترل نشود بیمار مجبور به بستری شدن در بیمارستان می شود.
افراد مبتلا به این اختلال می توانند سه دوره را تجربه کنند :
دوره اول : در این دوره اختلال دوقطبی بصورت واکنش و خلق آرام خود را نشان می دهد.
دوره دوم : اختلال دوقطبی در این مرحله به شدت خود رسیده و همراه با سرخوشی جدید و بیش فعالی و پرخاشگری خواهد بود.
دوره سوم : در این مرحله که البته نمایان می شود علائم اختلال دوقطبی موجود نمی باشد و عملکرد فرد در سطح طبیعی است و هیچ نشانه ای از اختلال دو قطبی وجود ندارد .
عوامل بوجود آورنده اختلال دوقطبی چیست؟
عوامل دو قطبی تحت تاثیر یکی از عوامل زیر به وجود می آید
1- عوامل ژنتیکی : شایع ترین عامل اختلال دوقطبی عامل ژنتیک می باشد . برای تحقیق روی افراد مبتلا به اختلال دوقطبی 60% عامل ابتلا به این اختلال را از طریق ژنتیک تشخیص دادند.
2- عوامل شیمیایی : یکی دیگر از عوامل دو قطبی بر هم خوردن تعادل شیمیایی مغز است که البته دارو درمانی در این نوع اختلال بسیار مفید و موثر می باشد .
3- عوامل محیطی : اختلال دوقطبی می تواند از عوامل محیطی چون دسترس و فشارهای روحی و روانی در زندگی بوجود آید .
علائم و نشانه های اختلال دوقطبی :
الف : افسردگی : افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در اکثر اوقات افسرده بوده و از دوستان خود کناره گیری می کنند و انگیزه کافی برای انجام فعالیت های روزانه خود ندارند . آنها تحت تاثیر این اختلال دچار بدخوابی و بی اشتهایی بوده و از لحاظ تمرکز ضعیف می شوند .
ب : حالت مانیا : در این حالت فرد بیمار شدید سرخوشی و بیش فعالی است که از نشانه های آن عدم انتقاد پذیری تحریک پذیری شدید ، احساس بی قراری و داشتن افکار و برنامه های بزرگ خلاف واقعیت می باشد.
ج : هیپو مانیا : هیپو مانیا در اختلال دوقطبی نوع ضعیف آن بوده و طول مدت آن کوتاه می باشد .
درمان های اختلال دوقطبی :
افراد مبتلا به اختلال های دوقطبی باید همزمان تحت درمان دو طرفه باشند یعنی هم دارو درمانی و هم روان درمانی آنها همانقدر که به دارو درمانی نیاز دارند همزمان باید تحت درمان رواندرمان قرار گرفته و بیماری آنها تحت کنترل باشد.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.