اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی (روان گسیختگی)
سندروم بالینی شامل آسیب شناسی روانی متغیر اما عمیقاً ویرانگری است که شناخت هیجان و سایر جمع آن رفتار را در بر میگیرد. بروز این تظاهرات در افراد مختلف و در طول زمان متغیر است اما تاثیر بیماری همواره شدید و معمولاً سخت است. اسکیزوفرنی معمولاً قبل از ۲۵ سالگی شروع میشود و از کار افتادگی فرآیندهای فکری و

پاسخگویی عاطفی ضعیف می باشد. این بیماری معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری توهم جنون آمیز یا عجیب و غریب یا تکلم و تفکر آشفته نشان میدهد. و با اختلال در عملکرد اجتماعی و شغلی قابل توجهی همراه است.
افرادی که دچار این بیماری هستند ممکن است مدت زمان زیادی را بدون آن که کار خاصی بکنن سپری کنند و یا این مدت زمان را صرف کارهای بیهوده و تکراری بکنند.
این بیماری عمدتاً ادراک را تحت تاثیر قرار می دهد اما معمولاً به مشکلات مزمن در رفتار و احساسات نیز می انجامد افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در معرض شرایط اضافی هستند از جمله افسردگی اساسی و اختلال اضطراب و اختلال مصرف مواد مخدر در طول زندگی تقریباً ۵۰ درصد است.
مشکلات اجتماعی از قبیل بیکاری طولانی مدت و و بی‌خانمانی شایع هستند.
علائم اسکیزوفرنی
پزشکان این علائم را به سه دسته تقسیم بندی می کنند یک علائم مثبت دو علائم منفی سه علائم ادراکی.
علائم مثبت که این علائم شامل موارد زیر می شود.
توهم: این افراد چیزی را که وجود ندارد می‌شنوند می‌بینند بو می‌کشند و احساس می‌کنند که توهم شنیدن صدای یکی از علائم شایع می باشد.
هذیان: عبارت است از باورهای غلط و یا غیر منطقی فرد مانند اینکه فکر می کنند افراد دیگر قصد خیانت و یا توطئه بر علیه آنان را دارند می‌خواهند به آن صدمه و آسیب برسانند.
اختلال تفکر: ساعت اسکیزوفرنی نمی‌تواند افکارش را منظم کنند و در نتیجه گفتارش می‌توانند گنگ و گیج کننده باشد.
اختلالات حرکتی: در این سمت فرد دارای عدم هماهنگی می باشد و یا دارای حرکات تکراری و غیر ارادی و رفتارهای عجیب و غریب می باشد.
علائم منفی: این علائم مربوط به خصوصیاتی است که وجود دارد یعنی افراد ممکن است از اجتماع دور کنند دارای کمبود در احساس لذت باشند انگیزه و علاقه به زندگی نداشته باشند و نتوانند فعالیت ها را به خوبی آغاز و به اتمام برسانند.
علائم دیگر منفی:
رعایت نکردن بهداشت و نظافت فردی
بارز بودن احساسات در صورت
کم خونی
علائم ادراکی: ادراک عبارت است از فرایند تفکیک فرد
در بعضی از مواقع علائم ادراکی با اسکیزوفرنی تداخل دارد و شغل و جنبه های دیگر زندگی را در سطح پایینی نگه می دارد از قبیل:
نداشتن عملکرد اجرایی درست در تفسیر اطلاعات و بازیابی
عدم مدیریت و اولویت بندی وظایف شان
مشکلات حافظه دقت و عدم تمرکز

سن و جنس شیوع اسکیزوفرنی
شیوع اسکیزوفرنی در مردان و زنان مساوی است ولی شروع و سیر بیماری در دو جنس متفاوت می باشد اسکیزوفرنی در مردها زودتر از زنان شروع میشود بیشترین سن شروع در مردان ۱۰ الی ۲۵ سالگی و در زنان ۲۵ تا ۳۵ سالگی می باشد.
توزیع سنین اسکیزوفرنی در زنان دو جهتی است در میانسالی میزان نقطه اوج دیگری می رسد.
درمان بیماری اسکیزوفرنی: هرچه درمان بیماری زودتر شروع شود شرایط بهبود بیشتر است امروزه با توجه به وجود داروهای اسکیزوفرنی موسسه تعداد کمی از بیماران سرانجام مناسب پیدا نمی‌کنند و اگر تشخیص در این صورت گیرد جلوگیری می‌شود

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.