رویابینی

رویابینی
هر انسانی تقی بند یک دوم عمر خود را در خواب و رویا می گذراند از آنجا که مغز هشت تا در حالت خواب هم فعال است آشنایی با فرآیند رویا دیدن می‌تواند ما را در شناخت بهتره خود یاری کند. روانشناسان بزرگ بر تحلیل محتوای رویا ها تأکید فراوان داشته اند آنان به مراجعان خود توصیه می کردند رویاهای خود را درست پس از

بیدار شدن یادداشت کنند و با خود به جلسه درمان بیاورند در مورد آنها حرف بزنند و از احساسات واقعی خود و لایه‌های زیرین شخصیتشان پرده بردارند.
از آنجا که هر فرد خود روانشناس خود است با اندکی راهنمایی و آشنایی با نمادهایی که به‌صورت ناهوشیار دررویا نهادینه شده است می تواند به خودشناسی عظیمی برسد که بر طبق آن بتوانند تصمیمات بهتری را در آینده اتخاذ کند. با دانستن هیجانات سرکوب شده و نیازهای درونی و چگونگی مدیریت صحیح آنها می توان به خود کنترلی متعادلی دست یافت و نه فقط برای ارضای خواسته‌های آنی بلکه با آینده‌نگری انتخاب‌های منطقی همراه با حس خوب و نه تحت فشار اتخاذ کرد.
به منظور تحلیل رویاهای خود به موارد زیر توجه کنید
۱_ قبل از خواب به چه چیزهایی فکر می کنید و محتوای گفتگوی درونتان چیست؟
۲_ حسی که در هنگام به خواب رفتن دارید را بررسی کنید چگونه هستید.
۳_ چه استرس هایی را سال هاست که با خود حمل می کنید بچه مسائل حل نشده ای دارید که مدام آنها را سرکوب می کنید.
۴_ چه زمانی رویاهای خود را به یاد می آورید و شفافیت آن به چه میزان است.
۵_ با چه حسی از خواب بیدار می شوید و یا از خواب می پرید.
۶_ آیا رویا دیدن خستگی جسمی و روانی تان برطرف شده است و یا نه.
۷_ دفترچه و قلمی را کنار تختخواب خود بگذارید و به طور مرتب خواب ها را بنویسید.

نحوه تحلیل رویابینی
رویا دیدن خود را یک فرایند بدانید از آغاز تا پایان و با دیدن نشانه هایی از هیجانات منفی که همواره آنها را پس میزده اید ،نوشتن و تحلیل را متوقف کنید همواره به یادداشته باشید مسائل را باید حل کرد و الا قبل و یا بعد از خواب آنها دوباره به سراغ شما می آیند پس از واقعیت های زندگی تان فرار نکنید و برای طی کردن دردهای زمان کافی بگذارید.
در ابتدا این کار خسته کننده و بی فایده به نظر می‌رسد اما پس از گذشت چندین هفته و مثبت جزئیات شما می توانید مرحله به مرحله به نتایج جالبی برسید.
از رویابینی به عنوان یک ابزار قوی استفاده کنید و تا زمانی که به اهدافتان رسیده اید از آن دست نکشید البته می‌توان رویاهای نیمه تمام را همان طور که دوست داری تمام کنید بدین منظور چندین دهه پس از بیدار شدن و یا پریدن از خواب با صدای زنگ و یا یهویی میتوان دوباره چشم ها را بزن با نفس عمیق زهرا آرام که چندین صحنه از رویایی را که در آن بوده ای به یاد آورید و به آرامی بگذارید همانطور که می خواهید رویایتان را به پایان برسانید تجسم سازی یکی از بهترین روش ها برای نظم دادن به افکار پریشان و تصاویر عاشقته فکری است.
از این تکنیک ها هم در زمان بیداری و یا مدیتیشن می توان سود جست.
رویابینی و نمادها
در رویای شما دیدن هر چیزی اتفاقی نیست و ریشه در ناهوشیار شما دارد باید ببینید با تصور یک مورد چه باره هیجانی در شما بیدار می شود به عنوان مثال دیدن خود با لباسی غواصی برای شما چه مفهومی دارد؟ آب درون شما چه حسی را بر می انگیزد؟ اگر رنگ دریا را قرمز دید هیچ حسی در شما پدیدار شده و حرف ها را تفکیک کنید ترسی آرامش و قدرت اینکه شما در زمان هوشیاری با چه تصاویری احاطه شده اید و در میان چه جمعی هستید به عبارت دیگر روح جمعی زمان شما نیز مهم است مثلا برای فردی قرمز نماد خون و جنگ است و برای فردی دیگر عشق شهوت انگیز و لذت و شادی سپس به مرحله بعد بروید رویای تازه را بازسازی کنید و برای چند دقیقه آن را در زمان حال بازی کنید!
بازی کردن نقشی که شما در خواب خود داشته اید در لحظه بیداری یکی از تکنیک های نمایشی درمانی است که در آن می توان به زیبایی به مخزن ناهوشیار فرد دست یافت و تخلیه هیجانی و کاهش فشارهای روانی را در پی دارد گرچه در ابتدا روبرو شدن با آن ناک و ویرانگر به نظر می‌رسد اما اگر این فرایند را تحت نظر متخصص روانشناسی کنید و از خود درمانی که فقط باعث مزمن شدن درمان می‌شود خودداری کنید به مرور زمان میتوانید نقاب های اجتماعی را کنار بزنید و به خود واقعی و پتانسیل های وجودی خود برسید.
رها شدن از ترس ها مانند ترس از تنها ماندن ترس از انتقاد ترس از دست دادن و غیره گام به گام با تحلیل رویای شما در جلسات مختلف به همراه دیگر روش های روانشناختی صورت می‌گیرد و چه شیرین است زمانی که در لحظه ای اکنون و اینجا از خودتان لذت می برید از نعمت زندگی و نفس کشیدن و کمک به همنوع احساسی انسانی تمام وجودتان را لبریز از عشق می کند و شادی و آرامش عمیق درونی را بدون چنگ زدن به دنیای بیرون تجربه می کنید.
خود را بشناسد و به دیگران هم کمک کن خود را بشناسند چه در خواب و چه در بیداری.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.