روانشناسی شبکه های اجتماعی

روانشناسی شبکه های اجتماعی
با گسترش تکنولوژی استفاده ازشبکه های اجتماعی  غیر قابل اجتناب می باشد. شبکه های اجتماعی که در آن انتقال اطلاعات عکس و داده‌های علمی توسط یک دکمه انجام می‌گیرد اما دنیای ارتباطات اجتماعی و اصطلاح آن ارتباطات مجازی نیز قوانین خود را دارد که آگاهی از آن می تواند ما را در استفاده صحیح از آن یاری کند.
اینستاگرام وایبر تلگرام و غیره از جمله شبکه‌ های اجتماعی است که می توان از آنها به منظور دوستیابی نیز استفاده کرد گرچه حدود دوستی بهتر است قبل تعریف شود عکس هایی که در پروفایل گذاشته میشود و یا اطلاعاتی که گاه دردسرساز می‌شود و هک شدن ها را می باید در نظر داشت به طور کلی محافظ بودن در برابر ریسک

کردن در دادن یا گرفتن اطلاعات مربوط به تعیین کننده این است که فرد تا چه حد پیشروی. خواهد کرد و با پیش‌بینی بهنگام می توان از آسیب های بعدی جلوگیری کرد.
ریسک‌های حساب‌شده و از روی برنامه با قمار کردن متفاوت است گاهی فرد آبروی خود را بر سر میز قمار می‌گذارد و درصد تخفیف بالاست لذا اگر در پی استفاده از این شبکه های اجتماعی هستید موارد ایمنی را رعایت کنید و سنجیده گام بردارید.
دوستی از سر نیاز جنسی با دوستی اجتماعی سالم و سازنده متفاوت است چه در دنیای واقعی چه در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی اعتماد کردن بیجا به دیگران هم آغاز حماقت کننده است که سوار ماشین فردی غریبه شده اید.
چرا مهارتهای ارتباطی را نمی آموزیم که در دنیای واقعی با افراد دوستان برخورد کنیم و این قدر تنها و افسرده شویم که پناه بیریم به شبکه های اجتماعی و همانطور که تحقیقات علمی نشان داده اند رابطه مستقیمی بین استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی و افسردگی وجود دارد این رابطه دو طرفه است بدین معنی که حماقت که استفاده بی رویه از اینترنت سبب افسردگی میشود افسرده ها هم به نسبت اوقات بیشتری را در شبکه های مجازی می گذرانند که همگی حاکی از نداشتن ارتباط اجتماعی دوستی سالم در دنیای واقعی است البته به جز کسانی که به علت نوع شغل شان مجبور است که ساعاتی را جلوی کامپیوتر بگذرانند.
چرا در فردی دیگر به دنبال ویژگی‌های مثبت می گردیم ،که کم بود آن را در خود حس کنیم اگر غمگین هستیم ارتباط با فردی شاد را می طلبیم غافل از اینکه شادی در درون خود ماست و انسان شاد همتایی شاد خود را چه در فضای مجازی و چه در فضای واقعی خواهد یافت به جای پاک کردن صورت مسئله به فکر کردن حل آن باشیم شادی را در خود بیافزاییم و با خود به همه جا ببریم کمی سکوت کنی و به درون خود برویم.
گاهی وقتی درون خود را جستجو می کنیم سرشار از تاریکی و سیاهی خود را می‌یابیم پست و باره از خود فرار می کنی و به گوشی خود آویزون نمی شویم و می‌خواهیم به خود ثابت کنیم که دوستان زیادی داریم و ما دوست داشتنی و جذاب هستیم پس عضو شبکه های اجتماعی می شویم با همه سر صحبت را باز می کنیم تا به همه انرژی مثبت می دهیم و پیام های انرژی بخش میفرستیم اما درونم آن همواره تشنه محبت است.
شبکه های اجتماعی دوستیابی این خلاء درونی را به طور کاذب با هوشمندی برآورد می‌کنند البته این به معنای بد بودن همه روابط نیست منظور ما تشخیص شماست که در دنیای واقعی و چه فضای مجازی که چه نوع دوست مناسب و همخوان شماست و ریسک انتخاب همسر مناسب در کجا ها بسیار بالاست و در ازای این ریسک چه به دست می آورید و چه از دست میدهید.
جدول سود و زیان به کشید یکی از مهم ترین تمرینات این است که خودتان به کمک متخصص بسنجید چه چه برای شما خوب است و چه زیان آور نمره گذاری کنید و انتخاب کنید.
چرا مدام در پی یافتن دوست هستیم چون انسانی اجتماعی هستیم و نمی‌توانیم منزوی باشیم اما چه نوع دوستی مناسب شماست کمی فکر کنید به خودتان مثلاً نکات مثبت من ،زیبا هستم هیجان‌های مثبت را دوست دارم به افراد به راحتی اعتماد می‌کنم.
نکات منفی من کمرو هستم و غمگین هستم شتاب‌زده عمل می‌کنم ورزش نمیکنم.
چنین جدولی می تواند پیش بینی کننده این باشد که فرد به علت تجربه هیجان های مثبت و چه تاب زده عمل کردنش و کم تحرکی شبکه های اجتماعی دوستیابی را محل امنی برای برقراری ارتباط بدانند و آنجا که راحت اعتماد می‌کند و خطرات موجود جان می سنجد یا مورد سوء استفاده قرار گیرد و یا دچار رابطه مخرب با فردی افسرده شود .
حال شبکه اجتماعی را محکوم می کنیم و یا فردی را که او را مورد سوء استفاده قرار داده؟
در اتاق درمان مسئولیت عمل انجام شده بر عهده خود فرد است در نتیجه فردی که خودش غمگین بوده و بر روی روابط اجتماعی و مهارتهای ارتباطی کار نکرده مثل من چنین نتیجه ای خواهد گرفت چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی
به همین سادگی می‌توان از علم روانشناسی استفاده کرد و سود و زیان را سنجید.
با شناخت خود می توان به روابط مخرب پا نگذاشت و پس از اصلاح نقاط ضعف خودتان فردی که در شأن شماست به سوی شما جلب می شود و هر دو از روی نیاز رشدی و نه نیاز کمبودی به هم وصل می شوید و موجبات پیشرفت همدیگر را فراهم می کنید.
روانشناسی حکم کلی قطعی نمی دهد بلکه با گرفتن تست های روان شناختی و شناخت ویژگی های شما گام به گام تا جاییا پیش می‌برد که به اهداف و آرزوهایتان می‌رسید البته می‌توان به زور و خشم هم اهداف رسید اما چه بهتر که با شادی و آرامش و رضایت به آرزوهای بزرگمان برسیم بدون له کردن دیگران دوست داریم شما روابطی شاد و عاشقانه و سالم داشته باشید و با هم همخوانی باشید گاهی مردم فکر می‌کنند اگر برای مشاوره های همخوان بودند و یا عدم همخوان بودند با همدیگر پیش روانشناس بروند آنها را از هم جدا می‌کنند لذا نمی‌آیند و زمانی به روانشناسان رجوع می‌کنند که درصدتخفیف شان بسیار زیاد است در حالیکه روانشناس در پی پیدا کردن همخوان های موجود بین شماست و به شما کمک می کنند جزئیات کوچکی را که بر سر آنها اختلاف داری برطرف کنید حتی اگر در شبکه اجتماعی دوستیابی با فردی آشنا شده اید قبل از آنکه به همخوان بودن و با شخصیت خودتان مطمئن نشده اید از ارتباط با او در دنیای واقعی خودداری کنید و این کار تشخیص را به متخصص واگذار کنید.
شبکه های اجتماعی دوستیابی سبب اعتیاد به اینترنت هم میشود با ترشح هورمون دوپامین و دیگر هورمون های تقویتی و تشویقی قسمتی از مغز که موجب حال خوب و شادی در فرد می‌گردد تحریک میشود مثل هم با آمدن هر پیام تازه و صدای پی ام شما شرطی می شوید و منتظر پیام بعدی هستید و اینگونه دوست دارید تعداد پیام‌های بیشتر و بیشتر شود اما پس از مدتی احساس کلافگی می کنی در حالی که حافظه گوشی شما پر شده است شما همچنان تشنه محبت باقی مانده اید.
خود را دوست بدارید زمانی را به خود اختصاص دهید و کارهای لذت بخش که مطابق سلیقه شماست انجام دهید مثل موسیقی گوش کنید شمع روشن کنید ماساژ بروید و یا سیب زمینی سرخ کرده بخورید بله همه اینها فعالیت هایی است که بهتر از بی حرکتی و میخکوب شدن به صفحه رایانه است منفعل نباشید تحریک کنید روزانه ۱۰ دقیقه نرمش بهتر از ورزش نکردن است. اگر افسرده هستید و امید این دارید به باشگاه بدنسازی بروید حسابی چاق شده اید می توانید از تنفس عمیق دیافراگمی استفاده کنید اما همه اینها زمانی اثربخش است که بر روی باورها و یا هیجانات و احساسات روحی خود کار کنید شبکه های اجتماعی دوستیابی استفاده از تکنولوژی و آسان سازی روابط است اما نوع روابط و حدود آن را خودتان تعیین کنید کنترل زندگیتان را خود به دست گیرید و بهترین انتخاب ها را انجام دهید.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.