هنردرمانی

کاربرد هنر درمانی در زندگی روزمره
هنر درمانی شاخه ای از درمان روانشناختی است که به وسیله هنرهای مختلف توسط روانشناس متخصص انجام میشود به عبارت دیگر هنر درمانی استفاده از موسیقی ،نقاشی و تئاتر به منظور تخلیه روح و روان و شکل دهی به رفتار جهت تغییر عادت‌های ناهوشیار و بهبود زندگانی.
از دیرباز هنر درمانی راهی زیبا برای بیان عواطف بشری بوده است نقاشی هایی که بر روی دیوارهای غار ها حک شده است ی از آن است که تمدن های باستان به اهمیت تجسم ذهنی و تخیل پی برده بودند و از نقاشی جهت ایجاد خلاقیت و شادی و جهت دادن به مسیر افکار استفاده می کرده اند برای مثال هنگامی که کودکی متولد

می‌شود نقش‌های از زندگی آینده او کشیده میشود تصویرهایی که در آن صحنه های دلاوری او در جنگ ها و هدایا و ازدواج وی در طول زندگی پر ثمرش طراحی می‌شد.
قبایل بدوی با روشن کردن آتش و برپایی مراسم آیینی به همراه صحنه سازی و موسیقی به تأثیر ریتم ها بر روان دست یافته بودند و گاهی جادوگران و دشمن ها با جهت دادن افکار قبایل ترس های آنان را به ایمان تبدیل کرده اند. افراد را از پیش برنامه‌ریزی می‌کردند و با سود جستن از افکار جادویی حاکم بر روح زمانه به مقصود خود دست یافته اند و از احترام و جایگاه ویژه ای نیز برخوردار بودند.
البته که درمان روانشناختی توسط روانشناس نوعی هنر , و هنر درمانی است و روانشناس نیز هنردرمانگر شمارده می‌شود زیرا وی از طریق درایت و علم و تجربه خود می توانند به موقع با ایجاد موقعیت های ویژه در اتاق هنر درمانی قفل زنی بیماران را بشکنند و آنها را ترغیب باور ها و عقایدشان کنند که به التبع بهبود در احساسات و هیجانات و رفتارها را سبب می شود.
استفاده از هنرها در اتاق هنر درمانی به صورت فردی و یا گروه درمانی از جمله موارد مهمی است که با بین رشته ای شدن علوم در دنیای جدید مورد توجه و استقبال فراوان قرار گرفته است.
به عنوان مثال می‌توان از کاربرد هنر درمانی در درمان کودکان ADHD ( بیش فعال/ کمبود توجه) اشاره کرد بگونه ای که آموزش والدین به مشغول ساختن کودک با هنر نمایش برای تخلیه هیجانات اضافی و بالا بردن تمرکز کودک از طریق نقاشی و موسیقی جهت کاهش اختلالات یادگیری (LD) از جمله اهداف هنر درمانی قرار می‌گیرد.
با استفاده از هنر درمانی می‌توان منظور پنهان در کلام را مهم تر درک کرد تا آن جایی که دیگر نیازی به صحبت کردن و توضیح دادن نیست و یک اثر هنری نمایانگر ابعاد شخصیتی مراجعه محسوب می گردد. و با همان نیز میتوان مفاهیم بسیاری را در قالب یک اپیزود هنری به وی تقدیم کرد با بازی کردن یک نقش role playing می توان تمامی احساسات مربوط را به زیبایی بازبینی کرد.
و به تصحیح آن در اتاق هنر درمانی به زندگی شخصی فرد پرداخت مثلاً فرو رفتن مادر در نقش کودک یا برعکس می‌تواند همدلی فرد را تقویت کرده و به درک حال و هوای طرف مقابل و چرایی رفتار سرزده از او رسید همانطور که نیز از افراد می‌خواهیم نقشه طرف مقابل را برای چند دقیقه بازی کنند تا بتواند دنیا را برای لحظاتی از دیدی متفاوت نگاه کنند و به بینش و آرامش برسد.
هنر درمانی از بسیاری جهات با فرهنگ ما نیز همخوانی دارد مردمان شرق و بلاخص ایران زمین به هنرهای مختلف شهر هستند اما با ورود تکنولوژی نوین و افزایش استرس های مربوط به این نوع از زندگی متاسفانه هنر درمانی به حاشیه رانده شده است و به یاد داشته باشیم کاربرد بیشتر هنر درمانی در زندگی روزمره می تواند ما را به لطافت و انسانیت نزدیک و نزدیک تر کند.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.