مسئولیت پذیری

مسئولیت و مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری چیست؟ مسئولیت پذیری به معنای درک مسئولیت و وظایفی است که باید توسط هر فردی انجام گردد.

چگونه باید مسئولیت پذیر باشیم.

مسئولیت پذیری چیزی نیست که بخودی خود بوجود آید. مسئولیت پذیری از همان دوران کودکی بوجود می آید و باید توسط والدین تعلیم داده شود. مثلا اگر شما برای کودک خود مسئولیت های در حد سن او مشخص کنید و پیگیر باشید و آن را کنترل نمائید صد در صد این کودک در سنین بالاتر مسئولیت خود را درک کرده و مطمئنا شخصی مسئولیت پذیر خواهد بود.

به طور مثال اگر شما به کودک خود مسئولیت تمیز نگه داشتن اطاقش  را تعلیم دهید و یا اینکه پس از پایان بازی باید اسباب بازی هایش را در جای مناسب بگذارد او حتما شخصی با مسئولیت خواهد شد.

نقش مسئولیت پذیری در آینده شما :

وقتی شما از کودکی با مسئولیت و مسئولیت پذیری آشنا شوید و طابع مقررات خاص در زندگی خود باشید این وضع در آینده شغلی و اجتماعی شما نیز مفید خواهد بود.

بطور مثال : اگر شما برای انجام کارهایتان مثل ساعت خواب و بیدار شدن و منظم بودن در وقت برای رفتن به مدرسه و کارهای مختلف دیگر دقیق باشید شما بسیار موثر خواهد بود و حتما انسانی موفق و محبوب می شوید.

علائم مسئولیت و مسولیت پذیری :

یکی دیگر از علائم و نشانه های مهم در مسئولیت و مسئولیت پذیری خوش قولی و انجام تعهدات مالی و غیره می باشد. اگر شما از همان کودکی انسانی خوش قول و متعهد  به عهد پیمان خود باشید بنابراین در سنین بالاتر نیز سعی می کنید به تعهدات خود عمل کرده و این موضوع شما را به عنوان یک مرد مسئولیت پذیر در جامعه مشخص کرده و همواره مورد توجه و علاقه دیگران و اطرافیان خود خواهید بود .

نقش پدر و مادر ها در مسئولیت پذیری فرزندان :

اهمیت مسئولیت داشتن و درک مسئولیت پذیری از همان سنین کودکی در کانون خانواده باید شکل بگیرد . نقش پدر مادر ها و اعضاء خانواده بسیار مهم بوده . چون کودکان آیینه رفتار ما بزرگتر ها هستند . وقتی پدری مسئولیت پذیر بوده و مراقب رفتار و کردار و گفتار خود در حضور کودکان باشد . بالطبع کودک نیز مسئولیت پذیری را از او یادگرفته و همان نقش را در زندگی آینده خود انجام خواهد داد.

بطور مثال:

1-      وقتی تلفن زنگ میزند و کسی سراغ پدر خانواده را میگیرد و او به دروغ می گوید بگو من نیستم .

2-      وقتی طلبکاری به درب منزل می آید و سراغ پدر خانواده را بابت طلبی که دارد می گیرد.

3-      زمانیکه کودک حس می کند در منزل او هیچ کسی مسئولیت پذیر نیست و هیچ کس حاضر نیست مسئولیت مشکلات خانواده را به دوش بگیرد و غیره بالطبع او نیز با همین خلق و خوی بزرگ شده و صد در صد آدم بی مسئولیتی خواهد شد.

بنابراین اگر بخواهیم فرزندانمان در آینده انسنانهایی با مسئولیت باشند باید این روش را اول از خودمان شروع کنیم و با تعلیم و تربیت صحیح مسئولیت پذیری را به آنها یاد دهیم . 

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.