نوروفیدبک 2

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک روشی مدرن جهت بهبود عملکرد مغز می باشد. در این روش شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند. شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می توانید به تنظیم و کنترل آنها بپردازید و در تمام این مراحل درمانگر به شما یاد می دهد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید. درواقع نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای درون مغزتان می کند. به عنوان مثال در صفحه مانیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید. دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو

خواهید رفت و در غیر اینصورت شکست می خورید. به این ترتیب شما یاد می گیرید که مثلا در شرایط اضطراب برانگیز مغز خود را طوری تنظیم کنید که آرامش جایگزین اضطراب شود.

بوسیله این روش شما به مغز خود آموزش می دهید که چطور امواج خود را کنترل کند. برای اینکه بدانید نوروفیدبک چگونه عمل می کند ابتدا باید امواج مغز خود را بشناسید، زیرا تلاش برای بهبود حافظه بدون اینکه مغز خود را بشناسیم مثل تلاش برای ارتقاء یک کامپیوتر است بدون اینکه بدانیم چطور کار می کند؟!


نوروفیدبک به عنوان یک دوپینگ اخلاقی
در حال حاضر بسیاری از ورزشکاران در کشورهای پیشرفته و همچنین بسیاری از سازمان های معتبر جهانی از جمله ناسا (سازمان علوم فضایی آمریکا) جهت ارتقاء مهارتهای ذهنی و شناختی، بهینه سازی تصمیم گیری، افزایش خلاقیت، تقویت حافظه و افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می کنند. به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا، تیم آث میلان و بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چاد کاروین رسماً اعلام کرده انند که برای آمادگی مسابقات از نوروفیدبک استفاده می کنند.
آیا این روش علمی است؟
روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا (معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی، کمبود دقت و توجه، سردرد (میگرن)، دردهای مزمن، اختلالات خواب، اعتیاد، وسواس، صرع(تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است.
عوارض جانبی این روش چیست؟
از 30سال گذشته بررسیهای مختلفی روی عوارض احتمالی جانبی نوروفیدبک انجام شده که خوشبختانه تاکنون هیچگونه عارضه جانبی برای این روش در کوتاه مدت و درازمدت گزارش نشده است.
بیوفیدبک چیست ؟
ثبت تغییرات فیزیولوژیک با استفاده از تغییرات الکتریکی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نتیجه تغییرات فیزیولوژیک ایجاد می شود توسط الکترودهایی که در محل های مناسب نصب می شود انجام می گیرد و درمانگر برای جمع آوری اطلاعات مربوط به پاسخ بدن بیمار بسته به نوع بیماری و شرایط موجود از تکنیک های متعددی می تواند استفاده نماید .
بیوفیدبک به دلایل مختلفی مورد درخواست افراد می باشد :
• ناخواسته و مزاحم نیست.
• نیاز به داروها را حذف می کند یا کاهش می دهد.
• برای آنهایی که در وضعیت خود تحمل دارو ندارند، می تواند درمانی جایگزین باشد.
• وقتی داروها خوب جواب نمی دهند ، می تواند گزینه دیگری باشد.
• در برخی شرایط هنگام بارداری ، می تواند جایگزین داروها باشد.

• به افراد کمک می کند کنترل سلامتی خود را بدست گیرند.

مهناز گنجیان 

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.