نوروفیدبک

 

دانستنیهایی درباره نوروفیدبک و بیوفیدبک

.در این روش امواج مغزی فرد اندازه گیری میشود و در لحظه پردازش و مولفه های مورد نیاز از آن استخراج میگردد و

سپس این اطلاعات در قالب صدا و تصویر ارائه میشود.

پس مهمترین کاربرد و هدفی که در نوروفیدبک میتوان به آن اشاره کرد این است که بدانیم تغییر در رفتار بوسیله تغییر در فعالیت مغز صورت میگیرد حال برای اینکه بدانیم نوروفیدبک چگونه عمل میکند ابتدا باید امواج مغزی را بشناسیم زیرا تلاش برای بهبود حافظه بدون اینکه مغز و امواج خودمان را بشناسیم امکان پذیر نمی باشد.

در نوروفیدبک سنسورهایی که الکترود نامیده می شوند بر روی پوست سر مراجعه قرار میگیرد وظیفه این سنسورها این است که فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در غالب امواج مغزی(که در اغلب موارد به شکل شبیه سازی شده در قالب یک بازی کامپیوتری یا فیلم ویدئوویی)به او نشان دهند،نکته بسیار جالب برای مراجعه این است که با شروع پخش بازی کامپیوتری یا فیلم، بدون استفاده از دست و تنها با استفاده از امواج مغزی و تمرکز بر آن تصاویر راهدایت میکند که در اینصورت است که با دیدن پیشرفت یا به اصطلاحی گرفتن امتیاز یا توقف بازی و از دست دادن امتیاز و یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم یا بازی بوجود می آید پی به شرایط مطلوب یا نا مطلوب امواج مغزی خود برده و سعی میکند با  شناخت از وضعیت فعلی خود تغییراتی را در جهت بهبود و پیشرفت ذهن خود در پی گیرد

در مغز تمام انسانها در طی روز هزاران فرآیند و فعالیت ارادی و غیرارادی در حال اتفاق افتادن است آنچه که باید بدانیم این است که در هر لحظه در مغز هر یک از ما امواج مغزی خاص و فرآیندهای فیزیولوژیکی بسیا زیادی در حال رخ دادن است بدون اینکه ما هیچگونه بینش و یا شناختی نسبت به نحوه عملکرد آنها داشته باشیم ولی باید بدانیم روش های درمانی و آموزشی وجود دارد که ابتدا با شناخت و آشنایی از آنها و بعد با استفاده از آنها نه تنها میتوانیم نسبت به بعضی از واکنش های  فیزیولوژیکی بدنمان به خود آگاهی برسیم بلکه طی جلسات مشخص شده میتوانیم آنها را تحت کنترل خود درآورده،پس در متد درمانی نوروفیدبک و بیوفیدبک مهارت های جدید که بصورت آگاهانه و ناآگاهانه بدست می آوریم در طول آموزش درونی میشوند و به طور خودکار به فعالیت های روزانه فرد منتقل میشوند و هیچگاه فراموش نمیگردند.

 

 

اشاره به برخی از سوالات رایج مراجعان درباره نوروفیدبک و بیوفیدبک و بیوفیدبک:

-آیا این دستگاه عوارض دارد؟

در طی سالها تحقیقات و درمان با این دستگاه هیچ گزارشی مبنی بر عوارض عنوان نشده است حتی اگر در بعضی موارد مزایایی نداشته باشد معایبی نخواهد داشت.

-آیا این دستگاه با امواج برقی یا عوارض برقی همراه است؟

 دستگاه نوروفیدبک و بیوفیدبک دارای 4 کانال میباشد این دستگاه از طریق بلوتوث وبدون نیاز به کابل نوری و به کامپیوتر متصل می شود اطلاعاتی که از طریق الکترودهای نصب شده روی سر دریافت میشود بلافاصله به بخش اصلی دستگاه یعنی آمپلی فایر منتقل میشود در نتیجه این دستگاه نه با برق کار میکند نه امواج برقی تولید میکند.

-این روش درمانی برای چه سنینی کاربرد دارد؟

از لحاظ علمی هیچ رنج سنی مشخص نشده است اما بصورت تجربی بهترین رنج سنی از 5 سالگی تا 40-50 سالگی میباشد.

آیا نوروفیدبک یک رشته علمی و دانشگاهی میباشد؟

-بله نگاه ما به نوروفیدبک به عنوان یک روش درمانی نوین نگاهی علمی است،نوروفیدبک یک علم بین رشته ای ست که در برگیرنده ی علومی مثل نورولوژی،نوروفیزولوژی،روانشناسی یادگیری،مهندسی پزشکی،نوروساینس،روانشناسی بالینی و سلامت میباشد.

-نوروفیدبک روی چه اختلالات و بیماریهایی جواب داده است؟

 سالها تجربه نشان داده است که موثرترین درمان این متد درمانی نوین بر مشکلاتی چون اختلال بیش فعالی-کم توجهی،اختلال یادگیری،تقویت حافظه کوتاه مدت،اختلال خواب،میگرن،اضطراب،اوتیسم،و افسردگی هایی که زمینه اضطرابی دارند بسیار خوب پاسخ داده است.

-آیا این روش صد درصد نتیجه می دهد؟

ابتدا این نکته را باید بدانیم که در مسائل تجربی و حیطه پزشکی هیچ وقت درمان صد در صد وجود ندارد و هر کسی که این تضمین را دهد قطعا اغراق نموده ولی تجربه نشان داده در موارد ذکر شده 70

-آیا این درمان برگشت پذیر است؟

تا80 درصد بهبودی یافته اند وآن هم در شرایطی ست که مراجعه جلسات درمان خود را کاملا سپری نموده است.

طی تحقیقاتی که در این سالها صورت گرفته است بعد از سپری کردن کامل جلسات درمان بازگشت به دوران قبل از درمان نخواهیم داشت نتایج مطالعات خوشبختانه نشان دهنده پایداری اثرات درمانی بوده است مگر درمان بصورت کامل و دقیق صورت نگرفته باشد.

-چند جلسه درمان با نوروفیدبک نیاز است؟

پاسخ این پرسش برای افراد مختلف متفاوت است معمولا تعداد جلسات بستگی به نوع اختلال و شدت آن بین 10تا30 جلسه متغیر است اما نکته مهم این است که تقریبا پس از 5تا7 جلسه درمان تاثیرات آن را متوجه خواهیم شد.

-زمان هرجلسه درمانی تقریبا چقدر است؟

هر جلسه تقریبا 45 تا 60 دقیقه میباشد.

-جلسات درمانی در هفته چند بار است؟

جلسات معمولا هفته ای 2 بار تکرار شود موثرترین اثر درمانی را دارد اما بطور کلی از 1تا3 بار در هفته با توجه به تشخیص علت مراجعه متفاوت است.

مهناز گنجیان:روانشناس و نوروتراپیست

                              

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.