حسادت

حسادت

همه حس درونی حسادت را درخود پرورش می دهند. اما بعضی این حس را به صورت آشکار بروز می دهند و بعضی آن را مخفی می کنند و یا حتی منکر آن  میشوند اما چه باید کرد؟


 حسادت چیست؟

حسادت یک احساس منفی است که با نداشتن امتیازی که شخصی دارد و مانداریم در ما ایجاد می شود و سبب غم،ناراحتی و نارضایتی از خوشبختی دیگران می گردد.لذا باید به دنبال راه حلی برای کنترل این احساس منفی باشیم.

حسادت چطور ایجاد می شود؟

حسادت هم بعد مادی دارد و هم بعد غیر مادی. فقط در مواردی ایجاد می شود که شخص آن هنر و یا وسیله و... را یک ارزش بداند مثلا کسی که دوست ندارد یک ورزشکار باشد به شخصی که ورزشمار است حسودی نمی کند و یا د ر زمانی ایجاد می شود که شخص احساس کند چیزی که دارد کمتر از چیزی است که انتظارش را داشته.

جنبه ارثی ندارد اما با بعضی راهکارها می توان سبب تعدیل و یا مانع پیشرفت و حتی بروز آن شد. در نتیجه تا حدودی به عوامل محیطی نیز بستگی دارد.


تفاوت حسادت و غبطه خوردن؟

این دو متفاوت هستند. غبطه خوردن حالت متفاوت و مثبت حسادت می باشد .حسادت سبب بروز حس پرخاشگری نسبت به شخص مقابل می شود. که در نتیجه عدم اعتماد نفس ایجاد شده است و به عنوان یک بیماری روانی از ان نام می برند.

حسادت در چه کسانی بیش تر است؟

کسانی که توانایی های خود را دست کم می گیرند

در بیش تر اوقات افراد هم طبقه به هم حسادت می کنند.

هرچه پایگاه اجتماعی شان به هم نزدیک تر باشد این احتمال نیز بیش تر می باشد.

زنها حسودترند یا مردها؟

مردها . اما آن ها این حسادت را به صورت رقابت بروز می دهند .

آثار حسادت

در بعد روانی به صورت یک عقده می شود. و در بعد رفتاری سبب صدمه زدن ، بدگویی و تجاوز به حقوق دیگران می شود.

درمان حسادت:

حسادت قابل درمان می باشد:با ایجاد انگیزه در فرد حسود و اینکه اثرات منفی حسادت را به وی بازگو نماییم.

باید به خودمان تلقین کنیم که حسادت نمیکنیم.به نقاط مثبت خود تکیه کنیم.در نهایت می توان از یک روانشناس در این زمینه کمک گرفت که این مسئله را ریشه ای حل نماییم.

حسادت آرامش را از فرد می گیرد . از جمله مهم ترین عوامل ایجاد حسادت تبعیض میان فرزندان است . این تبعیض از بی عدالتی میان آنها سر چشمه میگیرد حتی در مسائل بسیار کوچک برای فرزندان اهمیت بسیار زیادی دارد. این نوع حسادت در بعد خانواده است اما در بعد اجتماعی حتی می تواند سبب بسیاری از پس رفت ها، و فسادهای اجتماعی نیز بشود.

می تواند سرچشمه بسیاری از بیماری های جسمی و روانی گردد. اما اگر این مبحث در جهت مثبت و به عنوان حس رقابت به کار گرفته شود می تواند سبب پیشرفت و برد نیز بشود.

مرکز مشاوره نیاوران .مشاوره تلفنی رایگان .خانواده-کودک-نوجوان-اضطراب-استرس-ازدواج-روانشناس خانم و آقا-روانپزشک-22728904-26851286

نیاوران-چهارراه مژده نبش نجابت جو- پلاک 352-طبقه 4 شمالی مراجعه با تعیین وقت قبلی

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.