فرزند سالاری

فرزند سالاری

در گذشته های نه چندان دور پدر یا مادر در خانواده مرکز تصمیم‌گیری‌ها و قدرت محسوب می‌شوند و دستورات آنها می‌بایست بدون چون و چرا اجرا می‌شد و میل فرزند  و احساساتی خیلی مورد توجه قرار نمی‌گرفت اما در سالهای اخیر شاهد پدیده فرزندسالاری هستیم اینکه فرزند مورد  توجه است اکثر تصمیم های خانواده در پی خواسته‌های وی صورت می‌گیرد وزنه ای که به فرزند  داده میشود به نسبت به والدین بیشتر است و گاهی پدر و مادر خود را فدای نیازهای فرزندانشان می کنند.

مد نظر داشته باشیم که هرچند به طور افراطی آسیب رسان است حد وسط و احترام در نظر تمامی اعضای خانواده ایده آل است و می‌خواهیم به آن سو برویم اما پدر و مادر که خود قربانی درخواست‌های والدینشان در گذشته شده اند از آن طرف بام افتاده اند و فرزندان  ز لوس را تربیت می کنند که با ورود به اجتماع و عدم تحمل ناکامی‌ها خود را شکست خورده می بینند و تلاشی برای بهبود اعضا نمی‌کنند در جا می‌زنند و از همه پر توقع هستند و مسئولیت‌پذیر نیستند مردم را با همسالان خود مقایسه می‌کنند و موفقیت آنها را ناشی از دیگران می‌دانند و همواره ناراضی هستند گاهی مهاجرت را انتخاب می‌کنند اما با ورود به کشوری جدید هم سرخورده می‌شوند چون در درون خودشان محکم نیستند و وابسته به دیگران هستند.

آیا ما چنین فرزندانی را پرورش میدهیم و خوشحال هم هستیم؟

ناآگاهی از چنین تربیتی نتیجه خود را در آینده بروز می‌دهد زمانی که فرزند  شما رشد کرده ۲۰ سال شده و دیگر حاضر نیست نرمشی نشان دهد و شما سالخورده شده اید و مجبوری که خودخواهی های او را تحمل کنید زیرا شخصیت به شکل گرفته و ناراحتی شما دردی را دوا نمی‌کند لذا خود را سرزنش می کنید و احساس گناه در زمانی که دیگر نمی توان کاری کرد کشنده است.

می‌توان از بروز چنین پدیده ای پیشگیری کرد چگونه؟

با تعادل داشتن در دادن محبت و تامین درخواستهای فرزند  از همان ابتدا اگر شما والدین سخت گیر داشته اید و می خواهید به خود ثابت کنیم که بهترین پدر و مادر دنیا شما هستید که به فرزندانتان آزادی عمل کامل می‌دهید سخت در اشتباه هستید محبت کنید درخواست های شان را اجابت کنید اما همزمان با او صحبت کنید و به او مسئولیت دهید نظر خودتان و احساسات درونی خود را هم برای فرزند  توضیح دهید و گاهی هم او را وا دادید تا از دید شما به دنیا نگاه کنند و از خود به در آید.

فرزند سالاری افراطی منجر به پرورش فرزندی  لجباز می شود اما می توان این رویه را با مشاوره به هنگام تغییر داد. روانشناسان اعتقاد دارند که شخصیت فرزند  شما تا نوجوانی شکل می‌گیرد و پس از آن تعطیل می‌شود لذا هر چه زودتر به اشتباهات تربیتی خود واقف شوید می‌توانید از بروز فاجعه های عاطفی دردناک در آینده جلوگیری کنید.

شاید هنوز مطلب را جدی نگرفته اید اما به زودی خسته می‌شوید از این همه امتیاز دادن و نگرفتن توجه به و شما خالی می شوید و دیگر انرژی نخواهید داشت برای آنکه به آنجا نرسید خود را هم مبهم بدانید. خودرو موجود ارزشمندی بدانید که والده کودکی هستید که میخواهید استعدادهای بالقوه او را بالفعل تبدیل کنید. اما بدانید که کودک شما با شما همانند سازی می کند و اگر شما چیزی برای دادن به او داشته باشید و ته کشیده باشید دیگر نمی‌توانید برای وی نقش موثری ایفا کنید.

خود را دوست بدارید و به روی خود کار کنید عقده های کودک خود را خودتان جبران کنید و نه با خرید اسباب بازی های گران قیمت برای فرزندانتان و یا فرستادن او به انواع کلاس های هنری و زبان و ورزشی زیرا با این کار فقط کودکش را خسته می کنید از علایق واقعی خودش زده می شود شاید شما در کودکی پیانو دوست داشته اید و این به معنای این نیست که بایست استعداد خفه شده خود را در کودکتان حتما شکوفا کنید و علی رغم میل باطنی کودک زن نداشتن استعداد او مربوط او را با تشویق و تنبیه شکل دهید.

لطفاً خودتون آرزوهایتان را زندگی کنید و بارانی از آن را بر سر کودک خود نبارانید. اجازه دهید که کودکتان خود از راه خود را پیدا کنند و تبدیل به انسان ویژه شود راه شکوفایی او با شما متفاوت است شاید کودک شما استعداد ویژه ای در ورزش داشته باشد و شما آن را نپسندید پس شما به مشاوره احتیاج دارید تا بتوانید کنترل گری خود را کاهش دهید.

اینک هوش شناختی آی کیو فرزند شما بالاست و را در مدرسه تیزهوشان ثبت نام کرده اید و تا پای جان به او سرویس می‌دهید و همه جور در خدمت او هستید به معنای این نیست که در آینده او دکتر مهندس می‌شود این را بفهمید و زور نزنید که آنچه خود می خواهید را درفرزندتان پیدا کنید.

خود را لبریز از عشق و امید کارهای دلخواه خود را انجام دهید تا بتوانید والدین موثر و شاد باشید فرزند  شما به پدر و مادری از سوی که شبانه روز کار می‌کنند و به هم عشق نمی ورزد احتیاجی ندارد و به محبت شما نیازمند است شما او را به دنیا دعوت کرده ای پس مسئول برطرف کردن نیازهای عاطفی او هستید خودرا شارژ و پر انرژی نگهدارید تا سال‌های زیبای آینده را با عشق و آرامش پشت سر بگذارید.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.