افسردگی نوجوان

افسردگی نوجوان
امروزه افسردگی در نوجوان به طرز قابل ملاحظه افزایش پیدا کرده است و آمارهای حاکی از آن است که افسردگی سرماخوردگی روانی رایج در بین نوجوان است تقریبا ۲۰ تا ۳۵ درصد از نوجوان ها افسردگی خفیف و ۱۲ تا ۱۵ درصد افسردگی متوسط و پنج درصد نیز

به افسردگی عمیق مبتلا هستند از علائم افسردگی در گروه سنی نوجوان می توان به احساس غم و ناامیدی و اختلال در عملکرد تحصیلی و تخریب روابط اجتماعی اشاره کرد در حدی که این نارضایتی گاهی به همراه ارتکاب خشونت و بزهکاری و یا روابط جنسی ناسالم بروز می کند.
از آنجا که نشانه‌های افسردگی در دوره سنی نوجوان می تواند پیش بینی کننده مشکلات آتی در زندگی زناشویی و بازده تحصیلی شغلی می باشد می بایست به طور جدی سه نوع افسردگی در نوجوانان را تشخیص دهیم و بررسی نماییم.
افسردگی خفیف: احساس خلاء و پوچی در نوجوانی که همراه با پریشانی و بی قراری و بدون هدف زندگی کردن است بی نشاط بودن که چهره‌ی ماتم زده دارد و گاهی بی هدف درگیره روابط مخرب می شود و یا خواب های بسیار زیاد و استفاده زیاد از گوشی همراه برای پر کردن کمبودهای عاطفی می توانند اکثر نوجوانان را درگیر کند.
افسردگی متوسط: از آنجا که نوجوان علی رغم کوشش برای رسیدن به اهداف بخش متحمل شکست می‌شود و تحمل ناکامی و رنج حاصل از رسیدن به آرزوهای اشک سبب می‌شود گوشه گیری کنند و دچار نوعی درماندگی آموخته شده گردد به گونه ای که احساس می‌کنند لیاقت و شایستگی رسیدن به هدف را ندارد.
در این حالت اگر نوجوان درمان نشود می‌تواند به راحتی به سمت خودکشی سوق یابد و این در حالی است که نوجوان ارتکاب جرم و خوشونت و روابط جنسی و بزهکاری خود را کتمان می‌کنند و از راه‌های ناسالم در پی جبران آن بر می‌آید و یا با بی تفاوت شدن به نتایج مخرب اعمالش به رفتارهای آسیب زننده خود ادامه میدهد.
افسردگی شدید: بدترین نوع افسردگی از که حالت عمیقی است که به افسردگی بزرگسالان شبیه است و عامل اصلی آن وراثت می باشد.
عوامل موثر در افسردگی دوره نوجوانی:
استرس : افسردگی در بین نوجوان هایی که به دلیل فقر مالی استرس‌های مستمر را تجربه می کنند بیشتر است البته استرس دوره بلوغ و گذر از مرحله کودکی به بزرگسالی و حالت تعلیق و پرسش های فلسفی و جنسی و تنظیم کردن نیازها و غرایز درونی با قانونمندی های اجتماع و همچنین تغییر نقش ها و به دوش کشیدن مسئولیت‌های جدید و انتظارات والدین از آنها نیز از عوامل استرس‌زای هستند که همگی دست در دست هم میدهند و عملکرد وی را در مدرسه و خانه و اجتماع تحت تأثیر قرار می‌دهند.
وراثت: همانطور که اشاره شد عامل اصلی در افسردگی می باشد که ژنتیک است و والدین افسرده به تمایل بیشتری کودکان افسرده نیز خواهند داشت چون شیوه های فرزند پروری ناسازگاری را دارا می باشند و در نتیجه تربیت غلط ولی به عزت نفس و استقلال هیجان نوجوان خود آسیب می رساند.
جنسیت: زنان به علت وجود هورمون های خاص بیشتری مستعد افسردگی هستند به عبارت دیگر نوجوان که دارای استعداد زنانه هستند مانند حساسیت بالا وابستگی عاطفی و همچنین دختران زودرس افسرده تر هستند. البته نحوه تفکر و شکل زندگی و رنج هایی که زنان در طول زندگی متحمل می‌شوند در ایجاد افسردگی دخیل هستند.
عوامل زمینه ساز: قبول شدن در کنکور شکست عاطفی و دیگر وقایع دردناک مونده طلاق والدین می‌تواند باعث ایجاد افسردگی در نوجوان شوند.
با آرزوی شور و نشاط جوانی و لذت بردن از تک تک لحظات زندگی.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.