لجبازی کودک

لجبازی کودک
اغلب کودکان تحت تاثیر عوامل گوناگون در سنین 2 و 3 سالگی شروع به لجبازی و بداخلاقی می کنند سعی می کنیم این عوامل کودک را در زیر توضیح بدهیم .

لجبازی کودک معمولا هدف دار است :
کودک سعی می کند با لجبازی و کج خلقی های متفاوت به خواسته های خود برسند و این امر ممکن است بارها تکرار شود و کودک در انتظار واکنش والدین خود می باشد .
خستگی از حد کودک :
بعضی وقتها کودک بر اثر خستگی بیش از حد و یا برانگیختگی روحی زیاد لجبازی کرده و واکنش های منفی و رفتارهای ناهنجار رو نامناسب از خود نشان می دهد .
کودک در این موقع سعی می کند خستگی و ناراحتی های روحی خود را با واکنشی متقابل نشان دهد.
خواسته های کودک :
کودک همیشه خواسته هایی دارد که ممکن است آنها را به آسانی بدست نیاورد . بنابراین سعی می کند برای رسیدن به خواسته ها و اهداف خود راه لجبازی را برگزیند که البته والدین باید در این مواقع بسیار هوشمند و عاقلانه رفتار نمایند.
شرطی شدن کودک :
وقتی شما تربیت مودم را بطور صحیح انجام ندهید و گاه و بی گاه برای ادامه او مطیع باشید در حقیقت او را شرطی کرده و کودک همواره انتظار دارد وقتی چیزی می خواهد به راحتی آن را بدست آورد که در غیر این صورت شروع به لجبازی و بدخلقی می کند .
سن لجبازی کودک :
مشاورین امر و متخصصین تربیت کودک سن خاصی را برای شروع لجبازی و ناهنجاری کودک مشخص نکرده اند و اغلب به این باورند که حتی ممکن است شروع سن لجبازی کودک حتی از یک سالگی نیز شروع شود .
بنابراین بهتر است برای گرفتن راهکار و تربیت بهتر کودک خود از همان اوایل با مشاورین کودک در تماس بوده و راهکارهای مناسب را بگیرید .
راهکار مقابله با لجبازی کودک :
کودک وقتی شروع به لجبازی و داد و فریاد می کند هیچ منطقی و دلیلی را از شما نمی پذیرد پس بهترین راه این است که شما بی اعتنایی کرده و از محل دور شوید .
از راه دور رفتار او را تحت نظر گرفته و کنترل نمایند ولی خود بپردازید و اعتنایی به رفتار او نداشته باشید . تلویزیون را روشن نمائید و سعی کنید خود را مشغول کاری نمائید . این رفتار شما به او گوش زد می کند که داد و فریاد راه مناسبی برای ابراز خواسته هایش نیست .
تغییر موضع در مقابل لجبازی کودک :
هرگز تغییر موضع ندهید و با او هم کلام نشوید و سعی نکنید او را آرام کنید .
ممکن است این وضع مدتی ادامه پیدا کند ولی در نهایت وقتی او حس کند این راه موثر نبوده آرام می شود.
پاداش والدین :
وقتی حس می کنید کودک شما بداخلاقی نمی کند حتمآ به او بیشتر توجه کنید و سعی کنید پاداش مناسبی برای او تعیین نمائید .
مرکز مشاوره نیاوران – مشاوره کودک و نوجوان- نیاوران – نبش چهارراه مژده – 26851286

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.