تغییرات هورمونی نوجوان

تغییرات هورمونی نوجوان
تغییرات هورمونی نوجوان چیست؟
وقتی نوجوان به سن بلوغ می رسد

تغییرات محسوسی در هورمونهای او صورت می گیرد یا به عبارتی فعل و انفعالات هورمون نوجوان بیشتر شده و تحت تاثیر این دگرگونی نوجوان از حالت قبلی خود خارج شده و خود خانواده خود را دچار مشکلات زیادی می کند.
سن بلوغ نوجوان چیست؟
سن بلوغ نوجوان سنی همان تغییرات هورمونی که یک دختر بین سن 9 تا 11 سال و یک پسر بین سن 12 تا 14 سال دچار آن می شود . این تغییرات حالت هورمونی باعث تغییر رفتار فرد گشته و او را در یک مسیر سردرگم و حالتهای نامتعادل و نامتعارف وارد می کند .
حالات نوجوان در تغییرات هورمونی؟
وقتی نوجوان دچار تغییرات هورمونی نشده و اصطلاحآ وارد دوره بلوغ خود می شود ممکن است یکی یا تمامی موارد زیر را شامل شود. نوجوان در این دوره مبتلا به عصبانیت – پرخاشگری – هیجان های منفی – واکنش های نامناسب و نامتعارف – اضطراب و استرس – سردرگمی – کم خوابی اختلالات یادگیریو کلا منفی گرایی در خانواده می گردد.
درک نوجوان توسط والدین ؟
همانطور که ذکر شد او تحت تاثیر تغییرات هورمونی دچار اینگونه اختلالات رفتاری و شخصیتی می شود و این اجتناب ناپذیر است . بنابراین والدین با در نظر گرفتن این مطلب باید درک کنند که فرد نیاز به محبت همیاری ، هم فکری ، و دوستی والدین دارد.
استقلال طلبی و خود باوری نوجوان؟
در این دوران نوجوان حس استقلال طلبی شدیدی می کند و دوست دارد دیگران مخصوصا والدین و خانواده در مورد مسائل جاری خانواده چه اقتصادی و چه اجتماعی از نوجوان کمک فکری گرفته و او را در تمامی مشکلات و مسائل دخالت دهند. نوجوان حس می کند یکباره بزرگ شده و می تواند همه کار بکند بدون در نظر گرفتن موانع قانونی مثل رانندگی . او فقط به رانندگی فکر می کند نه به گواهینامه و مسیر قانونی آن . در این مسیر والدین با درایت و کمک از مشاوران مجرب می توانند نوجوان خود را راهنمایی و هدایت کرده و با دوستی و محبت و دور از عصبانیت محیطی امن و آرام برای او فراهم آورند.
وجه اشتراک با نوجوان؟
شما باید سعی کنید وجه اشتراک مورد علاقه فرزند با خود را پیدا کرده و از آن مسیر به او نزدیک شده و دوستی و ارتباط صمیمانه با فرزند برقرار کنید تا بتوانید او را راهنمایی مناسب کرده و تا حدودی کنترل نمائید .
راهکار مواجحه با بحران تغییرات هورمونی نوجوان؟
بهترین راه کار این است که والدین قبل از اینکه فرد به سن بلوغ برسد حتما با مشاورین این امر صحبت کرده و راهنمائی های لازم را بگیرند . سن بلوغ یعنی سن هیجان سنی که فرد دوست دارد دیگران او را ببینند و برای کارهایش ارزش قائل شوند.
مرکز مشاوره نیاوران – مشاوره تلفنی و حضوری – نیاوران – نبش چهارراه مژده – 26851286
مشاوره خانواده و ازدواج – کودک و نوجوان

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.