کودک پرخاشگر

کودک پرخاشگر
کودک پرخاشگر کیست؟ صرف به اینکه یک کودک پرخاشگر بوده و واکنش های روزانه خود را با عصبانیت و پرخاشگری بروز می دهد دلیل بر کودک پرخاشگر نیست.

دلیل پرخاشگری کودک:
1- جدایی پدرو مادر : اغلب اوقات کودکان برای نشان دادن اعتراض خود و اینکه از وضع موجود راضی نیستند پرخاشگر شده و واکنش های خود را به صورت اعتراض آمیز و در حالت عصبانیت و پرخاشگری بروز می دهند.
2- رفتار نامناسب پدر و مادر و تنش های موجود در خانواده : کودک نیاز به آرامش و محیطی امن دارد و اگر کودک احساس کند که تنش در خانواده وجود دارد و یا رفتاری نامناسب از طرف والدین خود احساس کند تبدیل به یک کودک پرخاشگر شده و سعی می کند به اطرافیان خود بفهماند که او نیاز به آرامش دارد.
3- از دست دادن یکی از والدین (سوگواری) : وقتی کودک یکی از والدین خود را از دست می دهد بعلت رفتار مناسب بسیار پرخاشگر شده و سعی می کند از موقعیت ایجاد شده کامل استفاده نماید.
4- بدنیا آوردن فرزند جدید: کودک به محض بدنیا آمدن فرزند جدید در خانواده بعلت توجه بیش از حد اطرافیان به کودک جدید پرخاشگر و عصبی شده و حتی ممکن است دچار استرس نیز گردد. که این بسیار حساس و خطرناک بوده و این پرخاشگری تداوم داشته و او را در جوانی و سنین بالاتر تبدیل به یک انسان پرخاشگر و عصبی می نماید.
5- نظم و انضباط :
کودک اگر در یک خانواده ای زندگی کند که نظم و انضباط در آن برقرار باشد از لحاظ ذهنی آرامش بیشتری گرفته و شدت پرخاشگری او به مراتب کم می شود . تحقیقات نشان داده هرگاه کودک با برقراری نظم و انضباط و یک سیستم مرتب و قانونمند در خانواده مواجه شود فردی آرامتر بوده و کمتر عصبی می شود.
6- تداوم پرخاشگری:
بعضی تحقیقات نشان می دهد که یک کودک پرخاشگر در جوانی و حتی میانسالی نیز گاهآ همان خصلت پرخاشگری را دارد در صورتیکه در برخی پژوهش ها برعکس این فرضیه ثابت شده و نشان می دهد که یک کودک پرخاشگر ممکن است با رفتار مناسب و تربیت صحیح در آینده فردی آرام و موفق گردد و بالعکس اگر کودک آرام باشد ولی در طول زمان دچار آسیب های جدی همانطور که ذکر شد گردد ممکن است به یک فرد پرخاشگر و عصبی تبدیل شود.
7- در نهایت پرخاشگری مقطعی زود گذر بوده و نیاز به نگرانی ندارد ولی اگر پرخاشگری کودک طولانی شد حتما باید با مشاورین مجرب تماس گرفته و از لحاظ اختلالات رفتاری کودک را بررسی نمایند.

مرکز مشاوره نیاوران-مشاوره تلفنی و حضوری توسط متخصص روانشناس کودک 26851286
نیاوران- چهارراه مژده نبش نجابت جو- پلاک 352- طبقه 4 شمالی

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.