مشاوره نقاشی کودک

تفسیر نقاشی کودکان
اولین حالت از نقاشی کودکان بی هدف و اصطلاحا خط خطی می باشد. و بعد ها به صورت تصوری می شود که نشان دهنده هوش کودک نیز می باشد. از نظر پژو هشگران این خط خطی ها بی هدف نیست

. بلکه نشان دهنده هماهنگی دست و چشم کودک می باشد. و به تدریج پیچیده تر می شود. رفته رفته بر جزییات نقاشی افزوده می شود. البته همه به صورت نمادین می باشد برای مثال استفاده از دایره به عنوان نماد انسان و یا برای کشیدن خانه عموما کودکانی هم که در آپارتمان زندگی می کنند خانه را به صورت دارای شیروانی و با دودکش نقاشی می کنند این ها مثال هایی از نقاشی به صورت نمادین در سن پیین می باشد.
رفته رفته نقاشی ها به واقعیت نزدیک تر می شود:
برای مثال برای نقاشی انسان نکاتی مانند کشیدن دست ها ، انگشتان ،  و لباس را اضافه می کنند. اما جهت تفسیر نقاشی اندام های اصلی برای مثال بزرگ کشیدن چشم ها توسط کودکان می تواند نتیجه اهمیت بسیار زیاد این عضو از جهت کودک باشد. پسرها معمولا چشم ها را وحشی تر و دختر ها عموما چشم ها را با آرایش نقاشی می کنند. گوش های مشخص و برجسته به عنوان آشفتگی روانی و فقدان گوش ناشی از عدم بلوغ فکری و درک از تصو.یر انسان می باشد.
تفسیر خطوط:
حتی خط به تنهایی می توند حالات روانی مختلف را تشریح نماید . برای مثال می تواند نشان دهنده غم ، شادی ريال عصبانیت و ... باشد. د زمان خوشحالی خطوط بازتر و بلند تر ، خطوط کوتاه ضعف اعصاب و و خطوط راست و زاویه دارو در هم پیچیده نشان دهنده پرخاشگری می باشد. خطوط مقطع و تکه تکه میل به انزوا را نشان می دهد.اگر خطوط زیاد از کاغذ بیرون می زند ممکن است از کمبود محبت رنج ببرد . آنها به دنبال توجه هستند تا کمبود اعتماد به نفس خود را جبران نمایند. کودکان خجالتی در گوشه ای از کاغذ نقاشی می کنند.
تفسیر حالات ظاهری نقاشی:
گروهی از پژوهشگران معتقدند اگر کودک نقاشی را از سمت چپ کاغذ آغاز کند به شرطی که چپ دست نباشد می تواند نشانه غم و اندوه و گوشه گیری باشد .اگر از بالای کاغد شروع کن می تواند نشانه ارزشهای والا باشد. اگر تصویر کوچک و به سمت پایین صفحه باشد می تواند عدم امنیت و استقلال نقاش را به نمایش بگذاددر کل نقاشی در اندازه کوچک نشان دهنده عدم امنیت و در اندازه بزرگ احتمالا دارای اعتماد به نفس و امنیت خاطر می باشدمثال دیگر آنکه کودک معمولا چیزی را که ارزش بالاتری دارد با ابعاد بزرگ تری نقاشی می کند برای مثال فردی را در خانواده از همه بزرگ تر می کشد!
نماد های اصلی اندام ها:
صورت :کودکان پرخاشگر اجزای آن را بزرگ تر ترسیم می نمایند.
لب:اگر بسته باشد نشان دهنده تنش و فشار می باشد.
بینی:گاهی می تواند نشان دهنده مشکلات جنسی باشد.
دست ها و بازوها :اگر بزرگ تر نقاشی کند نشان دهنده قدرت و اگر فاقد دست و بازو نقاشی کند فقدان قدرت را نشان می دهد.  اگر دست ها در جیب فرورفته و یا پشت سر نقاشی شود نشانه احساس گناه و اضطراب می باد.
پاها: فاقد پا اگر نقاشی شود نشان دهنده کودک ضعیف و درونگرا می باد.
بالا تنه: اگر لاغر نقاشی کند می تواند به این معنی باد که کودک از اندام خود راضی نیت و یا از چاقی می ترسد و یا گاها نشان دهنده ضعف جسمانی نیز می باشد.


تفسیر نقاشی خانه:
نقاشی دیگری که اکثر کودکان نیز به آن علاقه دارند نقاشی خانه می باد . اگر درنقاشی خانه ، خانه ای با دیوار های بلند و بدون در طراحی شود می تواند نشان دهنده وابستگی شدید به مادر و خجالتی بودن باشد و از 8 سالگی به بعد می تواند نشان دهنده خود کوچک بینی نیز باشد.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.