مشاوره دروغگویی کودک

دروغگویی کودکان (علل و راهکارها )
بعضی از والدین ناخواسته فکر می کنند کودک خود را باید مانند یک زندانی تربیت کنند.

همواره به او  امر ونهی کرده و نقطه نظرها و فکر های خود را برای او دیکته می کنندآنها در نظرشان فکر می کنند فرزند خود را حمایت و هدایت می کنند و در همه امور از جمله خوابیدن، خوردن ، ارتباطات اجتماعی و غیره به او دستور داده و انتظار دارند که با میل انها رفتار کنند.
در این موقع کودک حس بدی پیدا کرده و اعتماد به نفسش کاملا از بین رفته و خود را در حصار تربیتی پدر و مادر می بیند. پس اینجاست که کودک اختلالات شخصیتی خود را بروز داده و اولین واکنش منفی او دروغگویی است.کودک چاره ای جز گفتن دروغ ندارد چون هم نمیخواهد پدر و مادر خود را نادیده گرفته و اذیت کند و هم می خواهد به خواسته های نسبی خود برسد. بنابراین با گفتن جملات نامتناسب و دروغ سعی در پنهان کردن واقعیت و بالطبع بروز مشکلات بعدی خواهد شد.
دروغگویی کودکان شروع ناهنجاری ها و اختلالات شخصیتی انها در آینده خواهد بود. کودکی که عادت به دروغ گویی و کتمان حقیقت پیدا می کند. این مسئله در آینده او و ارتباطات اجتماعی و حتی در زندگی مشترک وی با همسرش تاثیر مثبت گذاشته و وی را کم کم از دیگران منزوی نموده و اعتماد به نفسش را پایین می آورد. او هرگز در کار و اجتماع انسان موفقی نخواهد بود.
دروغگویی یا خود نمایی یا مغلطه و اغراق:
بعضی از کودکان که مورد توجه والدین و اطرافیان خود قرار نمی گیرد و هرگز مورد تشویق نبوده و کارهایشان مورد توجه دیگران نیست و کسی انها را درک نمی کند مخصوصا در جامعه امروزی که والدین و اطرافیان دارای مشغله های کاری و فکری زیاد بوده و دغدغه های جاری زندگی فرصت تفکر و تربیت صحیح را به انها نمی دهد و وقت کافی برای بودن با کودکا ن و هم فکری و صحبت و گوش کردن به حرف ها ومسائل کودکان را ندارند اینها همه زنگ خطری است که کودک خود را از خانواده جدا احساس کرده و این حس تنهایی و درماندگی باعث شده که کودک ناچارا متوسل به دروغ و مغلطه و اغراق شود . واین شروع قهرمانسازی کودک بوده و دروغ و مغلطه های بزرگی را به خود نسبت می دهد تا شایید بدین وسیله بتواندتوجه اطرافیان و والدین را به خود جلب نماید  و این مسئله تا حدی پیش می رود که حتی کودک دست به کارهای خطرناک زده که اصلا با جثه و سن او سازگاری ندارد.
انچه مسلم است اینها همه به خاطر خود نمایی و جلب توجه اطرافیانی است که اعتنایی به کودک نداشته بنابراین بهتر است کودکان را محترم بدانیم، به حرف های انها هر چند که بیجا و بی موقع هم باشد گوش فرادهیم . کارهای هر چند کوچکشارن را تحسین کرده و مشوقشان باشیم تا در آینده انسان هایی قوی و با اعتماد به نفس کامل بوده و بتوانند در همه زمینه های تحصیلی ،شغلی و ازدواج و... موفق باشند.

  

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.