خانواده

خانواده
ابتدایی ترین و اساسی ترین نهاد اجتماعی انسان خانواده است در فرهنگ ها و جوامع مختلف بر اهمیت بنیان خانواده تاکید اساسی شده است گرچه تعاریف متفاوت هستند اما می‌توان از کارکردهای اصلی خانواده به موارد زیر اشاره کرد:

۱_ تولید مثل به فرزند آمدی یکی از مهم‌ترین انتظاراتی است که از تشکیل خانواده مدنظر قرار می گیرد.
۲_ رفع نیازهای جنسی: ارضای نیازهای جنسی و مشروعیت آن توسط نهاد خانواده صورت می‌گیرد.
۳_ حمایت و مراقبت از کودکان نگهداری و پرورش کودکان تا زمانی که دوران وابستگی را پشت سر گذاشته اند بر عهده پدر مادر می باشد.
۴_ جامعه وزیری آشنا کردن کودک با قوانین و هنجارهای اجتماعی و شکری شخصیت و اجتماعی شدن کودک در بستر خانواده انجام می‌گیرد.
۵_ بده بستان عاطفی یکی از مهمترین نیازهای انسان نیاز به عشق و محبت و حمایت و صمیمیت است که بایست از طریق خانواده و غیره به دست بیاید.
طبقه بندی خانواده ها:
۱_ خانواده های سخت گیر و خشک: پدر و مادر کنترلگر با ندادن تایید و نوازش به کودک ایران مجبور به انجام قوانین خود می کنند تشویق و تنبیه آستان بر مبنای خواست آنان می باشد بدون در نظر گرفتن توان ذهنی و عاطفی کودک
در این خانواده ها معمولا والدین به صورتی که پدر و مادرشان آنها را رفتار می کرده با فرزندانشان برخورد می کنند یک نفر معمولاً پدر تصمیم‌گیرنده است و بقیه حق اظهار نظر ندارند. دستوراتی را که والدین صادر میکند باید بدون چون و چرا انجام گردد فرزندان می باید همواره مراقب باشند که والدینشان را خشمگین نکنند لذا آزادی عمل ندارند و معمولاً طرفین ناراضی هستند و عشق و شادی و آرامش در آن خانواده جایگاهی ندارد در نتیجه از فرزندان به دلیل رفتارهای نامناسب والدین و کمبودهای عاطفی به بیرون از خانه کشیده می‌شوند و با بزهکاری و یا درگیر روابط مخرب شدند همراه می‌شوند. تحقیق سرکوب تماس فرد پرخاشگری از الگوهای بارز این نوع از خانواده هاست که منجر به بروز اختلالات روانی خاص در فرزندان می گردد و مانند افسردگی اضطراب و وسواس شبکات بودند چند پارگی شخصیت و غیره
۲_ خانواده سهل و آسان گیر
در این خانواده فرزند به حال خود رها می‌شود و نظارت چندانی بر رفتارهای او انجام می‌گیرد والدینش توجهی به نمرات و تکالیف درس فرزندان خود ندارند و هر چه را که بخواهند بی قید و شرط برای شان فراهم می کنند نتیجه چنین تربیتی تحویل افراد شکننده به جامعه است که در زندگی با هیچ مانعی برخورد نکرده اند و زود تسلیم می شوند و دچار ناکامی می شود.
۳_ خانواده های گسسته پریشان: اختلالات والدین و عدم توجه به نیازهای کودک باعث پرخاشگری می شود چهره ها عبوس گرفته و غمگین است افراد برای دوری کردن از هم خود را مشغول کار میکند و فاصله ها را روز به روز بیشتر می شود فرزندان احساس تنهایی می‌کنند و اکثراً عصبی هستند تایید و حمایتی داده نمی شوند و به جای آن نوازش منفی مانند کتک زدن و فحش دادند از الگوهای قالب این خانواده هاست.
۴_ خانواده سالم دموکرات: اعضای خانواده به اختلاف سلیقه های هم احترام می‌گذارد و به همدیگر پذیرش می‌دهند عشق خود را مشروط به انجام شدن درخواست های شان نمی کنند و الگوی رفتاری مناسب در اینگونه خانواده‌ها نوازش مثبت و در آغوش گرفتن همدیگر است افراد به خواسته‌های هم گوش فرا می دهند و به توافق می‌رسند به روش و خلاقیت کودک بها داده می‌شود و افراد خودشکوفا حاصل تربیت چنین خانواده‌هایی میباشند خانواده ای که والدین سالم الگوی فرزندان خود قرار می گیرند و در هنگام بروز مسئله افراد می‌توانند به نحوه صحیح شناخت و عاطفه خود را به هم پیوند دهند و بهترین تصمیمات را بگیرند.

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.