ترس از ازدواج

ترس از ازدواج
سوال: جوانان امروزه از ازدواج می ترسند از لحاظ روانشناختی چه توصیه هایی برایشان دارید؟؟
پاسخ: توصیه های علم روانشناسی نسبت به شخصیت منحصر به فرد هر شخص متفاوت است. مثلا ممکن است برای فرد X ازدواج در این زمان بهترین گزینه باشد . اما برای فرد Y به علت ویژگی های خاصش و نرسیدن به بلوغ عاطفی صبوری و خودسازی در حال حاضر بهترین انتخاب باشد.


ترس از شکست و ازدواج می تواند باعث منفعل ماندن افراد و جلو نرفتن برای آشنایی اولیه شود، ترس از طرد شدن از جانب فرد مقابل می تواند فلج کننده باشد و همچنان جوانان را در انتظار آمدن فرد ایده آل نگه دارد ، وقت کشی و نادیده گرفتن فرصت های مناسب به مرور زمان به پشیمانی بیشتر می انجامد و این دور باطل همچنان ادامه می یابد تا زمانی که فرد در مرز تنها ماندن برای همیشه قرار گرفته و به زور خانواده به ازدواجی غلط تن در می دخد که به نتایجی نامطلوب هم خواهد رسید.
لذا یاد می گیریم که هر چیز در فصل مناسب خود به جا و زیباست ، وقتی می توان در سن 25-35 سالگی ازدواجی موفق داشت ، پس چرا این فرصت را به تعویق افکنیم و با سخت گیری های بی چا خود را از رسیدن به موهبت های عالی زندگی دور نگه داریم؟
البته کخ منطقی تصمیم گرفتن و نه صرفا احساساتی بودن و کمک گرفتن از مشاوره های تخصصی بهترین ثمره را داراست.
انعطاف پذیر بودن ، احترام گذاشتن ، فداکاری ، عشق ورزیدن ، مثبت نگری ، سبک سالم تغذیه ای و تحرک کافی ، ارتباطات اجتماعی مناسب با دوستان و... از مواردی هستند که افراد می بایست قبل از ازدواج به آنها توجه کنید و با تقویت خود با دیدی زیبا قدم به مرحله ای جدید در زندگیشان بگذارند. گذر کردن از دوران مجردی و ورود به دنیای متاهلی و ازوداج می تواند از بهترین اتفاقات زندگی باشد که زیر سایه تامل و تخصص ، دوامی شیرین خواهد داشت
کنار گذاشتن عادت های مجردی مانند بیدار ماندن تا پاسی از شب و دیدن فیلم و یا خوابیدن تا ظهر و... به یک باره بدون طی دوره ای زیر نظر روانشناس سخت خواهد بود و سبک سنگین کردن هایی که همچون معامله ای می ماند که به برد هر دونفر بینجامد و باختی در میان نباشد ، به سرانجامی خواهد رسید که با گرفتن امتیازات دلنشین از باهم بودن و انسجام زن و مرد و دادن مهربانی و عشق و احترام قابل انجام شدن است.
کشیدن جدول مزایا و معایب تنها ماندن و یا ازدواج کردن می تواند به فرد کمک کند که مسولیت انتخاب های خود را در آینده بپذیرد . بدین صورت که واقع بینانه فهرستی از ویژگی های مثبت و منفی خود و طرف مقابلش تهیه کند و نمره بدهد.
مشورت با متخصص و یا افرادی که ازدواج موفقی داشته اند می تواند در آشنا شدن با سختی های اول زندگی مشترک و نحوه گذراندن مراحل بحرانی و حساس کمک کننده باشد و ترس جوان مجرد را از ازدواج کم کند، البته برخی نگرانی ها منطقی هستند و نباید به آسانی از آنها عبور کرد اما به یاد داشته باشیم که برای هرمشکلی راه حلی هست و بایست بخواهیم که ابتدا خودمان تغییر کنیم و سپس درها یکی پس از دیگری به آسانی گشوده خواهند شد
خانم مرضیه مبری روانشناس
مرکز مشاوره نیاوران- مشاوره خانواده و ازدواج- نیاوران نبش نجابت جو – پلاک 352 طبقه 4 شمالی 26851286-22715886

تماس با ما

  • آدرس: نیاوران، چهار راه مژده، نبش نجابت جو، پلاک 352، طبقه 2 شمالی
    تلفن : 22728904-021

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.